Che Guevara
Che’nin Arjantin’den Bolivya’ya, izini sürmek için 150’den fazla fotoğraf. Silah arkadaşlarının arasında, aynı zamanda Castro’yla, Nâsır’la, Nehru’yla, Tito’yla, Ben Bella’yla, Kruşçev’le birlikte. İçinde yaşağıdı yüzyıla damgasını vuran bir adamın yaşamı. 25 Kasım 1956’da, geceyarısı, aşağı yukarı bir buçukta, Ernesto Guevara devrime katılır: Fidel Castro ve seksen iki adamla birlikte, Granma’ya biner. Yirmi sekiz yaşındadır, tıp okumuştur, Arjantinli’dir, yine de Küba için savaşacaktır: “hasta la victoria siempre”. Ocak 1959’da, zafer kazanılmıştır ama şimdi yapılacak şey yalnızca Küba’da değil, dünya üstünde “İki, üç, daha fazla Vietnam yaratmak” gereken her yerde devrimin gerçekleştirilmesidir. Düşüncelerine bağlı bir uluslararasıcı olan Guevara Afrika topraklarında, Kongo’da bir devrim merkezi yaratmaya çalışır, ardından yeniden Güney Amerika’ya dönüp Bolivya’ya gider, umudu Küba destanını baştan yazmak ve bu kez tüm anakarayı kucaklamaktır. Guerillero heroico’nun serüveni 9 Ekim 1967’de, Bolivya dağlarındaki küçük bir köyde sona erecek, ama Che söylencesi de orada başlayacaktır. Deneyimli muhabir Jean Cormier onun izini adım adım sürüyor.

Che Guevara Details

TitleChe Guevara
Author
LanguageDutch
ReleaseMay 30th, 2019
PublisherDe Geus
Rating
GenreNonfiction, History

Che Guevara Review

 • Bianca
  January 1, 1970
  Het vaderland of de dood! Ik ben onder de indruk geraakt van Ernesto 'Che' Guevara. Uit het boek komt een beeld van een dappere idealist naar voren. Wreedheden die hij beging, zowel tegen dieren als mensen, worden telkens goedgepraat door de auteur. Daar zit denk ik direct de de grootste fout: de auteur is een groot bewonderaar van Che. Het verhaal is hierdoor verre van objectief te noemen, waardoor ik genoodzaakt ben om meer te lezen over deze intrigerende Zuid-Amerikaan. Positieve punten heeft Het vaderland of de dood! Ik ben onder de indruk geraakt van Ernesto 'Che' Guevara. Uit het boek komt een beeld van een dappere idealist naar voren. Wreedheden die hij beging, zowel tegen dieren als mensen, worden telkens goedgepraat door de auteur. Daar zit denk ik direct de de grootste fout: de auteur is een groot bewonderaar van Che. Het verhaal is hierdoor verre van objectief te noemen, waardoor ik genoodzaakt ben om meer te lezen over deze intrigerende Zuid-Amerikaan. Positieve punten heeft dit boek ook: het is helder geschreven en de auteur heeft veel gesprekken gehad met ooggetuigen, wat een toegevoegde waarde heeft.
  more
 • Jpp
  January 1, 1970
  Un livre très (trop) passionné et engagé, qui ne montre pas toujours assez que la réalité fut parfois loin du mythe...mais au fond, aujourd hui, le mythe n'est il pas aussi devenu une réalité. Une presence de Besancenot totalement dis-necessaire en epilogue!
  more
 • Lucas Lima
  January 1, 1970
  Livro muito bem embasado com boua bibliografia e ilustrações. Excelente para quem busca conhecer pela primeira vez a história deste ícone da revolução cubana.
 • Miryea
  January 1, 1970
  Interessante quadro della vita e della persone che era il Che,un ritratto dell'uomo più che del marxista..
 • Emirhan AVCI
  January 1, 1970
  Che'nin hayatını en ince ayrıntısına kadar anlatmasına karşın, çeviri ve imla hataları çok zor akan bir kitap oldu diyebilirim.
 • Mona
  January 1, 1970
  Comme introduction au révolutionnaire qu'était Che Guevara, on peut trouver bien mieux. Certes ce petit livre refoule de photographies et d'anecdotes du Che, il manque cruellement de détails là où il en faut. J'ai notamment trouvé le commencement comme étant bien abrupte, j'aurais aimé avoir davantage d'explications quant à comment Ernesto Guevara en vient vraiment à s'intéresser aux injustices, et non pas seulement des anecdotes. De même avec son voyage et ses actions en Bolivie, et au final sa Comme introduction au révolutionnaire qu'était Che Guevara, on peut trouver bien mieux. Certes ce petit livre refoule de photographies et d'anecdotes du Che, il manque cruellement de détails là où il en faut. J'ai notamment trouvé le commencement comme étant bien abrupte, j'aurais aimé avoir davantage d'explications quant à comment Ernesto Guevara en vient vraiment à s'intéresser aux injustices, et non pas seulement des anecdotes. De même avec son voyage et ses actions en Bolivie, et au final sa mort. On comprend bien que ce livre n'est pas destiné à l'exhaustivité, d'où le manque de détails. J'estime cependant qu'à certains passages, il aurait fallu au moins y tendre, vers l'exhaustivité.
  more
 • Hernán López
  January 1, 1970
  Datos acerca de ésta figura anacrónica, de éste ícono social. Buena investigación. Buena biografía.
Write a review