Chrono Crusade, Vol. 6 (Chrono Crusade, #6)
Rosette is without her partner-in-crime-fighting, and to get him back she'll have to risk her own sacred soul by diving into Chrono's otherworldly spirit. She'll leave her tommy-gun behind and plunge deep into Chrono's memories, but the story that unfolds in the dark pockets of his mind will test Rosette's faith in demons!

Chrono Crusade, Vol. 6 (Chrono Crusade, #6) Details

TitleChrono Crusade, Vol. 6 (Chrono Crusade, #6)
Author
LanguageEnglish
ReleaseAug 2nd, 2005
PublisherADV Manga
ISBN-130702727041280
Rating
GenreSequential Art, Manga, Fantasy, Graphic Novels, Action, Romance, Fiction, Comics, Shonen, Drama, Paranormal

Chrono Crusade, Vol. 6 (Chrono Crusade, #6) Review

 • Rici
  January 1, 1970
  Wir erfahren nun Chrnos Vergangenheit, was alles geschehen ist, und wie das alles mit Magdalena zusammen hängt. Beide können nur noch vorwärts gehen.
 • Luana
  January 1, 1970
  3,5Il sesto volume ci permette di saperne di più sul passato di Chrono e sul suo rapporto non solo con Aion e gli altri peccatori, ma soprattutto con Maddalena, la santa veggente venerata dall'omonimo ordine (un rapporto che, a tratti, ricorda quello costruito con Rosette e che ha ferito nel profondo Chrono). Di fatto ci troviamo alla vigilia della battaglia finale e finalmente i nostri protagonisti si ritroveranno faccia a faccia con il nemico.Menzione speciale per per padre Ewan Remington, 3,5Il sesto volume ci permette di saperne di più sul passato di Chrono e sul suo rapporto non solo con Aion e gli altri peccatori, ma soprattutto con Maddalena, la santa veggente venerata dall'omonimo ordine (un rapporto che, a tratti, ricorda quello costruito con Rosette e che ha ferito nel profondo Chrono). Di fatto ci troviamo alla vigilia della battaglia finale e finalmente i nostri protagonisti si ritroveranno faccia a faccia con il nemico.Menzione speciale per per padre Ewan Remington, personaggio secondario di grande spessore e profondità, da sempre dalla parte di Rosette e Chrono, insieme a quella santa di sorella Kate e al vecchiaccio pervertito esperto di armi. Speriamo che ne escano tutti vivi, ma ne dubito...
  more
 • Evelyn
  January 1, 1970
  An entire volume dedicated to Chrono's past! So sweet, so sad, so good. We see how Chrono lost his horns, we see why the series has 'Mary Magdalene' as part of the title (look in the second C), we see where the watch came from. And now we're off to fight the final battle~!This series has 8 volumes.
  more
 • Anne
  January 1, 1970
  Love the back story of chrono and MagdaleneAnd father Remington is cool
 • Ivan
  January 1, 1970
  I've been enjoying the Chrono Crusade series on the whole so far. Some parts are better than others, but the series itself is strong and entertaining. In a succession of circumstances best left as a tale for another day, I had enormous trouble getting my hands on a copy of Volume Six. I managed to snag all the others, including Seven and Eight, just fine, but I couldn't read those two without having read Six. So, I jumped through all the hoops life kept holding in front of me and I finally have I've been enjoying the Chrono Crusade series on the whole so far. Some parts are better than others, but the series itself is strong and entertaining. In a succession of circumstances best left as a tale for another day, I had enormous trouble getting my hands on a copy of Volume Six. I managed to snag all the others, including Seven and Eight, just fine, but I couldn't read those two without having read Six. So, I jumped through all the hoops life kept holding in front of me and I finally have Six in my possession. Of course, I read it the first chance I got.It was easily worth the wait as this is the best volume in the series so far. It picks up where Five leaves off, with Rosette diving into Chrono's mind in an attempt to bring him back. This in itself is a journey, leading her through Chrono's memories and showing her bits of his past that give her a chance to understand him a little better. One of the most important things she witnesses is time he spends with a certain someone... time that ends in tragedy, and explains why Chrono does what he does for Rosette. And though her time begins to run short, Rosette chooses not to hurry, wishing to see as much as she can. The whole sequence is a great example of how perfect manga can be for pure storytelling, and it makes us care about both of these characters more than ever.Chrono and Rosette: Together againOf course, things are still happening in the real world, and these things are putting real pressure on the Magdala Order. And the Sinners are still out there, up to know good... and Joshua, Rosette's long-lost brother, has yet to be liberated.This volume contains a couple of real surprises, and very welcome ones at that, and though Rosette pretty much acts the way she always does, she's finally allowing her more vulnerable side to show without being so self-conscious about it. She's progressing as a character, and though this volume isn't all about her, she steals the spotlight every chance she gets.The wait for Volume Six was a long one, but the waiting paid off. I certainly can't wait to dig into Seven!
  more
 • Jane Rose
  January 1, 1970
  Krásná kresba, která si po celou dobu držela svoji kvalitu. Bylo dost překvapující, že hezky vypadala již od začátku, což se moc nevidí. A líbilo se mi, že z démonů udělala oškliváky, ale asi ani neměla jinou možnost, protože kdyby byli hezcí, tak by je nemohla zabíjet, kdy se jí zachce. Což se i potvrzuje tím, že hlavní démoni vypadali hezky. Příběh mě moc nebavil, protože jsem se nemohla nějak vžít s postavami. Dokonce ani hlavní hrdinové mě moc nezaujali, ale je faktem, že mě ze všech Krásná kresba, která si po celou dobu držela svoji kvalitu. Bylo dost překvapující, že hezky vypadala již od začátku, což se moc nevidí. A líbilo se mi, že z démonů udělala oškliváky, ale asi ani neměla jinou možnost, protože kdyby byli hezcí, tak by je nemohla zabíjet, kdy se jí zachce. Což se i potvrzuje tím, že hlavní démoni vypadali hezky. Příběh mě moc nebavil, protože jsem se nemohla nějak vžít s postavami. Dokonce ani hlavní hrdinové mě moc nezaujali, ale je faktem, že mě ze všech charakterů zaujali nejvíce. Objevovala se i zde poměrně ohraná klišé, které jsem opravdu četla již několiksetkrát. Naštěstí to byl zrovna ten typ, jenž mi zas tak tolik nevadí. (view spoiler)[ Musím uznat, že mě konec opravdu překvapil, přestože jsem to již četla. Věděla jsem, že by měli oba dva zemřít, ale autorka mě přinutila o této skutečnosti pochybovat, protože to vypadalo, že by mohli přežít. Opravdu jsem pochybovala o své paměti. To opravdu oceňuji. :D (hide spoiler)] Přiznávám, že jsem moc příběh nepobrala. To kam se ubíral, mi přišlo divné a nudné. A vše co se zde odehrávalo taktéž. (Možná to je tím, že si to už moc nepamatuji, jelikož jsem lenoch a tohle píšu deset dní po přečtení, že?) Očekávala jsem i nějakou romantickou linku mezi Rossetou a Chronem (Nechápu, proč se nejmenuje "Chrono" jako čas a ke všemu by se to i lépe vyslovovalo a pamatovalo :D)A nic moc se mezi nimi nestalo. Maximálně jsem se dozvěděla tragický backstory Chrona a jeho bývalky. :D Možná je to dobře, ale jelikož mě příběh celkově moc nebavil, tak je tu šance o pozvednutí na lepší úroveň. Oceňuji poměrně originální myšlenku, která mě i zaujala, ale očividně ne na tolik, aby to zlepšilo můj pohled na tuhle sérii. Koncept s hodinami, reprezentující váš zbývající čas a výměna životní síly (:P) za moc, se mi líbil, jelikož se nikdo nestal přesílený jen proto, že se to zrovna hodilo. U obálek mám konfliktní pocity. :D Opravdu se mi líbí, jak jsou nakreslené a co je na nich vyobrazené, ale hrozně se mi nelíbí ta barevná kombinace. :D Teda až na šesté volumko, tam je to celkem v pohodě. Hodnotím: 56%% Jazyk: AJ (první čtení v Čj)
  more
 • Sophia F
  January 1, 1970
  I still can't get over the fact that Chrono is like super old, and whenever he uses his powers he can go from a 12 or 13 year old to an adult.He has a pretty intense past, and I can tell why he wants to protect Rosette so much so he doesn't let the same thing happen twice.It was really cute when Rosette both walked over to Chrono in their mind, and in real life, and then she kind of smushed his cheeks. :)Also the part when Rosette fell backwards, (in their mind) and was falling in real life too, I still can't get over the fact that Chrono is like super old, and whenever he uses his powers he can go from a 12 or 13 year old to an adult.He has a pretty intense past, and I can tell why he wants to protect Rosette so much so he doesn't let the same thing happen twice.It was really cute when Rosette both walked over to Chrono in their mind, and in real life, and then she kind of smushed his cheeks. :)Also the part when Rosette fell backwards, (in their mind) and was falling in real life too, and then Chrono caught her. ☺ So cute...
  more
 • Steph
  January 1, 1970
  I loved that we got to see Chrono's past. Actually, I just loved it in general.
Write a review