Gazi Mustafa Kemal Atatürk
“Tarihin akışını değiştiren, ona mührünü vuran veya büyük tehlikelere mâni olan liderlere her memlekette rastlamak mümkün değildir. Atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur.”-İLBER ORTAYLI-Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı, evvela imparatorluğu dirilten nesil olan 1880'liler kuşağı, Balkan coğrafyası ve Mustafa Kemal'in aile kökeni ile başlıyor.Akabinde Atatürk’ün askeri eğitimi, Manastır yılları, Milliyetçilikler Dönemi, İttihat ve Terakki, II. Abdülhamid, Enver Paşa, Ziya Gökalp, Trablusgarb, Balkan Savaşları ve Sofya yıllarıyla devam ediyor.Ordumuzun İtilaf devletleriyle sekiz cephede mücadele ettiği Birinci Dünya Savaşı, kutlu zaferlerimiz Çanakkale ve Kutü’l Amâre, Mondros, son padişah Vahideddin, bir milletin ve ülkenin ölüm fermanı olan Sevr…Tüm detaylarıyla Milli Mücadele dönemi, 23 Nisan 1920 ve sonrasında muhalefete rağmen verilen Kurtuluş Savaşı, İnönü Muharebeleri, Lozan Konferansı, Büyük Taarruz ve Cumhuriyet’e giden yol...Saltanat ve hilafet tartışmaları, Lozan, On İki Ada, mübadele, Osmanlı'dan kalan borçlar, Musul ve yakın tarihin en önemli meselesi olan inkılablar...Son olarak kişisel özellikleriyle, dünyada, anılarda, hafızalarda kalan izleriyle modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk...İlber Ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatıyor. Türk tarihçiliğine hiç unutulmayacak ve sürekli başvurulacak bir rehber kitap daha kazandırıyor...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Details

TitleGazi Mustafa Kemal Atatürk
Author
LanguageTurkish
ReleaseJan 12th, 2018
PublisherKronik Kitap
Rating
GenreHistory, Nonfiction, Biography

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Review

 • Cemre
  January 1, 1970
  Bir biyografiden beklentiniz ne bilmiyorum; ama bu kitaptan beklentiniz Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının tüm detayları ise yanlış bir beklenti içindesiniz demektir. İlber Ortaylı, Mustafa Kemal Atatürk'ü merkeze alarak 1800'lü yılların sonundaki Osmanlı'yı, Birinci Dünya Savaşı'nı, Milli Mücadele'yi, Cumhuriyet'in kuruluşunu ve yapılan inkılapları anlatmış. Zaman zaman Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonraki döneme de değinmiş. Ayrıca elbette sadece Osmanlı Devleti'ne ve Türkiye Cumhuriyet Bir biyografiden beklentiniz ne bilmiyorum; ama bu kitaptan beklentiniz Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının tüm detayları ise yanlış bir beklenti içindesiniz demektir. İlber Ortaylı, Mustafa Kemal Atatürk'ü merkeze alarak 1800'lü yılların sonundaki Osmanlı'yı, Birinci Dünya Savaşı'nı, Milli Mücadele'yi, Cumhuriyet'in kuruluşunu ve yapılan inkılapları anlatmış. Zaman zaman Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonraki döneme de değinmiş. Ayrıca elbette sadece Osmanlı Devleti'ne ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yer vermemiş, dünya tarihini de Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili olacak şekilde incelemiş. Anlatım sebebiyle başlarda biraz zorlandığımı itiraf etmek zorundayım; çünkü özellikle başlarda sanki İlber Ortaylı bir programa konuk olmuş da orada söyledikleri yazıya dökülmüş gibi hissettim. Bunun haricinde benim için oldukça faydalı bir okuma oldu. Mustafa Kemal Atatürk'ü ve önemini anlamak için iyi bir kaynak.
  more
 • Tuğba
  January 1, 1970
  "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir." Onu anlamak, duygularını hissetmek için de okumak, araştırmak lâzımdır. Yolundan gittiğini iddia ettiğin her yol gösterici için bu geçerlidir. Kitap biyografinin bir tık ötesinde Atatürk'ün içinde bulunduğu koşullar ve kişiler hakkında da biraz bilgi veriyor. Şekilsel olarak Atatürkçülüğü kimseye kaptırmayan ve kulaktan dolma bilgilerle Atatürk düşmanı ol "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir." Onu anlamak, duygularını hissetmek için de okumak, araştırmak lâzımdır. Yolundan gittiğini iddia ettiğin her yol gösterici için bu geçerlidir. Kitap biyografinin bir tık ötesinde Atatürk'ün içinde bulunduğu koşullar ve kişiler hakkında da biraz bilgi veriyor. Şekilsel olarak Atatürkçülüğü kimseye kaptırmayan ve kulaktan dolma bilgilerle Atatürk düşmanı olan arkadaşlara "Nutuk" ile birlikte almalarını tavsiye ediyorum. "Bu toplumda Atatürk'ü zihinlerden silmeye çalışmak bir lükstür, lüzumsuz çabadır. Yanlış tanıtmaya çalışmak da, amatör tarihçilerin işi olsa bile, gülünçtür. Onun için girişilecek en önemli iş Nutuk'u, Atatürk'ün söylev ve demeçlerini derleyip okumaktır.""Biz Türklerin genel bir zaafı coğrafyayı, harita düzeyinde dahi bilmememizdir.""Kaldı ki bizde çoğu kişi biyografi takip etme alışkanlığına sahip değildir. Birisinden dedikoduyla bahsetmeyi tercih ederler. Aynı yöntemi gazetecilikte de hatta ansiklopedicilikte de kullanırlar.""Atatürk milliyetçidir. Bir Türk milliyetçisidir ama bunun yanında evrensel bir adamdır. Barışçıdır mesela. Dövüşmesini bildiği gibi barışmasını da bilir. “Mecbur kalmadıkça savaş bir cinayettir” diyor. İzmir’in kurtuluşu sonrasında hükûmet konağına girerken merdivenlere serilen ve “Onlar işgal ettiklerinde Türk bayrağını yere sermişlerdi” denilerek çiğnemesi istenen Yunan bayrağını kaldırtıp, “Bayrak bir milletin namusudur, ayaklar altına alınamaz” diyecek kadar büyük bir adamdır. Bir entelektüel olduğu hakikattir. Araştırmayı sever. İyi giyinir, özen gösterir buna. Fotoğraf çektirmeyi sever. İleri görüşlüdür...""Çankaya sofrasında Atatürk, sık sık 1929'dan sonraki uygulamalardan rahatsız olduğunu söylemekte, hatta diktatörlükle bağlantılı ifadeler kullanıyor. "Bu vaziyetten hoşnut değilim, ben de fani bir insanım ve biz cumhuriyeti kendimiz için kurmadık. Ama görüntü bir çeşit diktatörlüktür. Yani oraya dönüşmüştür." demişliği vardır."
  more
 • Defneandac
  January 1, 1970
  Kitabın sunuluşundan bir Atatürk biyografisi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu kitap Atatürk biyografisi değil. Daha çok Atatürk'ü merkeze alarak, Osmanlı İmparatorluğu'nun neden ve nasıl çöktüğünü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl kurulduğunu anlatan bir kitap. İlber Ortaylı'ya saygım çok büyük, kitaplarının okunmasını çok isterim. Fakat kitapla ilgili beklentiniz bilimsel bir çalışma olmasın. Kitap daha çok Ortaylı'nın uzun bir konuşmasının metni gibi. Osmanlı'ya, Enver Paşa'ya dair fikirleri Kitabın sunuluşundan bir Atatürk biyografisi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu kitap Atatürk biyografisi değil. Daha çok Atatürk'ü merkeze alarak, Osmanlı İmparatorluğu'nun neden ve nasıl çöktüğünü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl kurulduğunu anlatan bir kitap. İlber Ortaylı'ya saygım çok büyük, kitaplarının okunmasını çok isterim. Fakat kitapla ilgili beklentiniz bilimsel bir çalışma olmasın. Kitap daha çok Ortaylı'nın uzun bir konuşmasının metni gibi. Osmanlı'ya, Enver Paşa'ya dair fikirlerini pek çok yerde yineliyor. Günümüzde moda olan 'alternatif tarih' söylemlerine dair de pek çok cevap var. Çanakkale Savaşı, Lozan Anlaşması, 12 Adalar gibi konularda kasabalı kafasıyla konuşulmasının ne kadar tehlikeli olduğunun bir daha altını çiziyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün dehasının büyüklüğünü anlamak için okunmasında fayda olan bir kitap. Hem asker hem de devlet ve kanun adamı olarak Atatürk'ün değerini bir kez daha anlamamı sağladı.
  more
 • Furkan Mısırlı
  January 1, 1970
  Muazzamdı! Türk’lerin son Mareşali’ni o büyük dehayı bizim neslin anlaması için başvurulacak ilk kitap olacaktır. Kitabın başka bir kalemde bulamayacağımız en büyük farkı ise İlber Hoca’nın engin birikimi sayesinde Gazi’nin yaşadığı dönemin şartlarını diğer ülkelerle de kıyaslayarak gerçekten objektif halde aktarmasıydı. Ülkedeki belli güruhun yaydığı iftaraya varan yorumlara(!) yer yer cevap vermesi ise hepimizin içinin yağlarını eritecek cinsten:) Minnettarız Hocam çok teşekkürler.
  more
 • Ertuğrul
  January 1, 1970
  Kitabın arka kapağında “İlber Ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyor.” yazılı; ancak ben bunun tam olarak doğru olmadığı kanısındayım. Kitap Atatürk’ün yaşamının tüm yönlerini, etraflı ve ayrıntılı olarak ele almıyor. Arka kapağa bakmazsanız aslında böyle bir hedefi de olmadığı anlaşılıyor. Atatürk’ün yaşadığı dönem ve sonrasına ve hatta günümüze kadar uzanan bir zamanda Türkiye ve Avrupa coğrafyasına ilişkin olarak, Atatürk’ün h Kitabın arka kapağında “İlber Ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyor.” yazılı; ancak ben bunun tam olarak doğru olmadığı kanısındayım. Kitap Atatürk’ün yaşamının tüm yönlerini, etraflı ve ayrıntılı olarak ele almıyor. Arka kapağa bakmazsanız aslında böyle bir hedefi de olmadığı anlaşılıyor. Atatürk’ün yaşadığı dönem ve sonrasına ve hatta günümüze kadar uzanan bir zamanda Türkiye ve Avrupa coğrafyasına ilişkin olarak, Atatürk’ün hayatı, İstiklal Savaşı, Cumhuriyet’in kuruluşu ve Kemalist dönem ekseninde bir tarihçinin yorumları ve aktardığı bilgilerden oluşan uzun bir konuşma havasında denilebilir. Birçok yerde keşke burada bir dipnot olsaydı, kaynak verilseydi veya keşke şu husus bu kadar üstü kapalı geçilmeseydi diye düşündüğüm oldu.Akıcı bir üslupla yazılmış, kolay okunuyor. İlgiyle, altını çizerek okudum. Siyasi, askeri, iktisadi, sosyal, birçok açıdan, çok yönlü, mukayeseli ve geniş bir bakış açısıyla oluşturulmuş tespit ve değerlendirmeler içeriyor. Dünü daha iyi anlamaya, bugüne ve yarına ilişkin daha isabetli tahliller yapmaya yarar sağlayabilir. Okunmaya ve saklanmaya değer bir eser olduğu kanısındayım.
  more
 • Pinar
  January 1, 1970
  Şimdiye kadar okuduğum en iyi İlber Ortaylı kitabı diyeceğim, sadece dört kitabını okuduğum ortaya çıkacak :) Atatürk, hayatı ve kurtuluş savaşımız ile ilgili de okuduğum en iyi kitaplardan biri. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, yaşadığı dönemi, Balkan Savaşlarından günümüze ve Cumhuriyeti anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap.Bu kitap çeşitli güncel tartışmalara verdiği cevaplarla yüreğinizin yağını eriten, zaman zaman gözleriniz dolarak okuduğunuz, içinde bazı konuların altını kalın çiz Şimdiye kadar okuduğum en iyi İlber Ortaylı kitabı diyeceğim, sadece dört kitabını okuduğum ortaya çıkacak :) Atatürk, hayatı ve kurtuluş savaşımız ile ilgili de okuduğum en iyi kitaplardan biri. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, yaşadığı dönemi, Balkan Savaşlarından günümüze ve Cumhuriyeti anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap.Bu kitap çeşitli güncel tartışmalara verdiği cevaplarla yüreğinizin yağını eriten, zaman zaman gözleriniz dolarak okuduğunuz, içinde bazı konuların altını kalın çizmeye çalışmaktan olduğunu düşündüğüm tekrarlar olsa da kesinlikle okuyucuyu sıkmayan bir kitap. İçindeki fotoğraflar da çok güzeldi (bir iki fotoğrafta altında yazan kişilerde kayma vs olmuş, sanırım kesildiği için).Kendi adıma kitabın zamanlaması bana çok doğru geldi. Okumaktan büyük keyif aldım. Sonu konusunda biraz içim buruk kaldıysa da, kitabın sonunun henüz yazılmadığını düşünüyorum.
  more
 • Ozcan Akbaba
  January 1, 1970
  İlber hoca sevdiğim, dinlemekten ve okumaktan keyif aldığım bir tarihçi. Bu kitabın tanıtımı yapılırken fark ettim ki ilköğetim ve lise eğitimimin ardından hiç Atatürk ile ilgili bir kitap okumamışım. Büyük beklenti ile aldım kitabı ancak okurken hayal kırıklığına uğradım. Konuları çok basit geçen, kısacık özetler halinde etliye sütlüye dokunmayan bir kitap çıkmış ortaya. Bu kitabın benim için artısı kendimdeki Atatürk okuması eksikliğini farketmem oldu. Kendime bir kaç Atatürk kitabı daha buldu İlber hoca sevdiğim, dinlemekten ve okumaktan keyif aldığım bir tarihçi. Bu kitabın tanıtımı yapılırken fark ettim ki ilköğetim ve lise eğitimimin ardından hiç Atatürk ile ilgili bir kitap okumamışım. Büyük beklenti ile aldım kitabı ancak okurken hayal kırıklığına uğradım. Konuları çok basit geçen, kısacık özetler halinde etliye sütlüye dokunmayan bir kitap çıkmış ortaya. Bu kitabın benim için artısı kendimdeki Atatürk okuması eksikliğini farketmem oldu. Kendime bir kaç Atatürk kitabı daha buldum. Onlar umarım beklentimi karşılar.
  more
 • Sinan
  January 1, 1970
  Tarih nasıl bilim olur? Eğer bu sorunun cevabını arıyorsanız, lütfen İlber Ortaylı’nın bu kitabını okuyun. Yaşanılan tarihi ülkeler açısından eş zamanlı bütüncül değerlendirebilmek, o ana kadar ki geçmişe ait sosyokültürel, ekonomik, entelektüel vasıfları tüm kavimler açısından ele alarak senteze varabilmek... Bu kitap olağanüstü ve her gencin okuması gerek. LÜTFEN DİKKATLE VE ÜZERİNDE HASSASİYETLE DÜŞÜNEREK OKUYUN, OKUNMASI İÇİN PROPOGANDA YAPIN!
  more
 • Filli
  January 1, 1970
  Bu kitap diğer İlber Ortaylı kitapları gibi soru cevap şeklinde gitmiyor ki bence bu onu daha okunur kılmış. Atatürk ve onun yaşadığı dönemlerle ilgili bilinmeyenlere ve yanlış bilinenlere değiniyor Ortaylı. Akıcı ve dolu bir kitap, beklentilerinizi karşılıyor.
  more
 • Profmoriarity
  January 1, 1970
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü merkeze alarak dönemin genel vaziyetini ortaya koyan etkili bir inceleme.
Write a review