Gazi Mustafa Kemal Atatürk
“Tarihin akışını değiştiren, ona mührünü vuran veya büyük tehlikelere mâni olan liderlere her memlekette rastlamak mümkün değildir. Atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur.”-İLBER ORTAYLI-Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı, evvela imparatorluğu dirilten nesil olan 1880'liler kuşağı, Balkan coğrafyası ve Mustafa Kemal'in aile kökeni ile başlıyor.Akabinde Atatürk’ün askeri eğitimi, Manastır yılları, Milliyetçilikler Dönemi, İttihat ve Terakki, II. Abdülhamid, Enver Paşa, Ziya Gökalp, Trablusgarb, Balkan Savaşları ve Sofya yıllarıyla devam ediyor.Ordumuzun İtilaf devletleriyle sekiz cephede mücadele ettiği Birinci Dünya Savaşı, kutlu zaferlerimiz Çanakkale ve Kutü’l Amâre, Mondros, son padişah Vahideddin, bir milletin ve ülkenin ölüm fermanı olan Sevr…Tüm detaylarıyla Milli Mücadele dönemi, 23 Nisan 1920 ve sonrasında muhalefete rağmen verilen Kurtuluş Savaşı, İnönü Muharebeleri, Lozan Konferansı, Büyük Taarruz ve Cumhuriyet’e giden yol...Saltanat ve hilafet tartışmaları, Lozan, On İki Ada, mübadele, Osmanlı'dan kalan borçlar, Musul ve yakın tarihin en önemli meselesi olan inkılablar...Son olarak kişisel özellikleriyle, dünyada, anılarda, hafızalarda kalan izleriyle modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk...İlber Ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatıyor. Türk tarihçiliğine hiç unutulmayacak ve sürekli başvurulacak bir rehber kitap daha kazandırıyor...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Details

TitleGazi Mustafa Kemal Atatürk
Author
LanguageTurkish
ReleaseJan 12th, 2018
PublisherKronik Kitap
Rating
GenreHistory, Biography

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Review

 • Cemre
  January 1, 1970
  Bir biyografiden beklentiniz ne bilmiyorum; ama bu kitaptan beklentiniz Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının tüm detayları ise yanlış bir beklenti içindesiniz demektir. İlber Ortaylı, Mustafa Kemal Atatürk'ü merkeze alarak 1800'lü yılların sonundaki Osmanlı'yı, Birinci Dünya Savaşı'nı, Milli Mücadele'yi, Cumhuriyet'in kuruluşunu ve yapılan inkılapları anlatmış. Zaman zaman Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonraki döneme de değinmiş. Ayrıca elbette sadece Osmanlı Devleti'ne ve Türkiye Cumhuriyet Bir biyografiden beklentiniz ne bilmiyorum; ama bu kitaptan beklentiniz Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının tüm detayları ise yanlış bir beklenti içindesiniz demektir. İlber Ortaylı, Mustafa Kemal Atatürk'ü merkeze alarak 1800'lü yılların sonundaki Osmanlı'yı, Birinci Dünya Savaşı'nı, Milli Mücadele'yi, Cumhuriyet'in kuruluşunu ve yapılan inkılapları anlatmış. Zaman zaman Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonraki döneme de değinmiş. Ayrıca elbette sadece Osmanlı Devleti'ne ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yer vermemiş, dünya tarihini de Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili olacak şekilde incelemiş. Anlatım sebebiyle başlarda biraz zorlandığımı itiraf etmek zorundayım; çünkü özellikle başlarda sanki İlber Ortaylı bir programa konuk olmuş da orada söyledikleri yazıya dökülmüş gibi hissettim. Bunun haricinde benim için oldukça faydalı bir okuma oldu. Mustafa Kemal Atatürk'ü ve önemini anlamak için iyi bir kaynak.
  more
 • Didem Gürpınar
  January 1, 1970
  Kitabın ilk bölümlerini okurken açıkçası çok zorlandım. Sanki İlber Ortaylı konuşuyor ve konuşmayı takip etmeye çalışıyormuşum gibi hissettim. Hatta bazı metinlerin içinde kaybolduğum bile oldu. Ama vazgeçmeyip sonuna kadar okudum. Temel olarak Atatürk anlatılsa da, Balkan savaşlarından başlayarak, cumhuriyetin ilk yıllarına kadar olan dönemin bir analizi aslında. Hayatımızda her dönem okumamız gereken bir kitap, kesinlikle ilham verici. İmkansızlara rağmen bir başarı öyküsü. Atatürk hakkında o Kitabın ilk bölümlerini okurken açıkçası çok zorlandım. Sanki İlber Ortaylı konuşuyor ve konuşmayı takip etmeye çalışıyormuşum gibi hissettim. Hatta bazı metinlerin içinde kaybolduğum bile oldu. Ama vazgeçmeyip sonuna kadar okudum. Temel olarak Atatürk anlatılsa da, Balkan savaşlarından başlayarak, cumhuriyetin ilk yıllarına kadar olan dönemin bir analizi aslında. Hayatımızda her dönem okumamız gereken bir kitap, kesinlikle ilham verici. İmkansızlara rağmen bir başarı öyküsü. Atatürk hakkında o kadar çok kitap okumama rağmen, her kitapta yeniden hayran oluyorum. Doğru kaynaklardan tarihi okumanın, değerlendirmenin çok önemli olması nedeniyle de değerli bir çalışma olduğunu düşünüyorum.
  more
 • Tuna Turan
  January 1, 1970
  Bir dünya liderinin inanılmaz başarısını, bu cumhuriyeti kurmak için ne fedakarlıklar yaptığını hepimiz biliyoruz. Şu anda bu dilde okuyabiliyor ve yazabiliyorsak Atatürk sayesindedir. Bu ülke için yaptıkları hiç bir zaman unutulmayacak ve yüzyıl geçse de insanlar görmediği bir insan için her 10 Kasım’da gözünden yaş dökecektir.İlber Ortaylı başlarda tv programlarında konuşuyor gibi kitabına başlasa da insanı içine alıp o tarihlere götürüyor. Kesinlikle her Atatürk sevdalısının okuması gereken k Bir dünya liderinin inanılmaz başarısını, bu cumhuriyeti kurmak için ne fedakarlıklar yaptığını hepimiz biliyoruz. Şu anda bu dilde okuyabiliyor ve yazabiliyorsak Atatürk sayesindedir. Bu ülke için yaptıkları hiç bir zaman unutulmayacak ve yüzyıl geçse de insanlar görmediği bir insan için her 10 Kasım’da gözünden yaş dökecektir.İlber Ortaylı başlarda tv programlarında konuşuyor gibi kitabına başlasa da insanı içine alıp o tarihlere götürüyor. Kesinlikle her Atatürk sevdalısının okuması gereken kitaptır.
  more
 • McODAL
  January 1, 1970
  İlber Hoca çok geniş bir perspektiften müthiş etkileyici bir şekilde bakmış. İki cümleyle de özetlemiş..."Büyük adamların pek azı böyledirler; ama daha azı vefatlarından sonra dahi özlenirler.Bizim özlediğimiz gibi..."
 • Tuğba
  January 1, 1970
  "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir." Onu anlamak, duygularını hissetmek için de okumak, araştırmak lâzımdır. Yolundan gittiğini iddia ettiğin her yol gösterici için bu geçerlidir. Kitap biyografinin bir tık ötesinde Atatürk'ün içinde bulunduğu koşullar ve kişiler hakkında da biraz bilgi veriyor. Şekilsel olarak Atatürkçülüğü kimseye kaptırmayan ve kulaktan dolma bilgilerle Atatürk düşmanı ol "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir." Onu anlamak, duygularını hissetmek için de okumak, araştırmak lâzımdır. Yolundan gittiğini iddia ettiğin her yol gösterici için bu geçerlidir. Kitap biyografinin bir tık ötesinde Atatürk'ün içinde bulunduğu koşullar ve kişiler hakkında da biraz bilgi veriyor. Şekilsel olarak Atatürkçülüğü kimseye kaptırmayan ve kulaktan dolma bilgilerle Atatürk düşmanı olan arkadaşlara "Nutuk" ile birlikte almalarını tavsiye ediyorum. "Bu toplumda Atatürk'ü zihinlerden silmeye çalışmak bir lükstür, lüzumsuz çabadır. Yanlış tanıtmaya çalışmak da, amatör tarihçilerin işi olsa bile, gülünçtür. Onun için girişilecek en önemli iş Nutuk'u, Atatürk'ün söylev ve demeçlerini derleyip okumaktır.""Biz Türklerin genel bir zaafı coğrafyayı, harita düzeyinde dahi bilmememizdir.""Kaldı ki bizde çoğu kişi biyografi takip etme alışkanlığına sahip değildir. Birisinden dedikoduyla bahsetmeyi tercih ederler. Aynı yöntemi gazetecilikte de hatta ansiklopedicilikte de kullanırlar.""Atatürk milliyetçidir. Bir Türk milliyetçisidir ama bunun yanında evrensel bir adamdır. Barışçıdır mesela. Dövüşmesini bildiği gibi barışmasını da bilir. “Mecbur kalmadıkça savaş bir cinayettir” diyor. İzmir’in kurtuluşu sonrasında hükûmet konağına girerken merdivenlere serilen ve “Onlar işgal ettiklerinde Türk bayrağını yere sermişlerdi” denilerek çiğnemesi istenen Yunan bayrağını kaldırtıp, “Bayrak bir milletin namusudur, ayaklar altına alınamaz” diyecek kadar büyük bir adamdır. Bir entelektüel olduğu hakikattir. Araştırmayı sever. İyi giyinir, özen gösterir buna. Fotoğraf çektirmeyi sever. İleri görüşlüdür...""Çankaya sofrasında Atatürk, sık sık 1929'dan sonraki uygulamalardan rahatsız olduğunu söylemekte, hatta diktatörlükle bağlantılı ifadeler kullanıyor. "Bu vaziyetten hoşnut değilim, ben de fani bir insanım ve biz cumhuriyeti kendimiz için kurmadık. Ama görüntü bir çeşit diktatörlüktür. Yani oraya dönüşmüştür." demişliği vardır."
  more
 • Defneandac
  January 1, 1970
  Kitabın sunuluşundan bir Atatürk biyografisi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu kitap Atatürk biyografisi değil. Daha çok Atatürk'ü merkeze alarak, Osmanlı İmparatorluğu'nun neden ve nasıl çöktüğünü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl kurulduğunu anlatan bir kitap. İlber Ortaylı'ya saygım çok büyük, kitaplarının okunmasını çok isterim. Fakat kitapla ilgili beklentiniz bilimsel bir çalışma olmasın. Kitap daha çok Ortaylı'nın uzun bir konuşmasının metni gibi. Osmanlı'ya, Enver Paşa'ya dair fikirleri Kitabın sunuluşundan bir Atatürk biyografisi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu kitap Atatürk biyografisi değil. Daha çok Atatürk'ü merkeze alarak, Osmanlı İmparatorluğu'nun neden ve nasıl çöktüğünü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl kurulduğunu anlatan bir kitap. İlber Ortaylı'ya saygım çok büyük, kitaplarının okunmasını çok isterim. Fakat kitapla ilgili beklentiniz bilimsel bir çalışma olmasın. Kitap daha çok Ortaylı'nın uzun bir konuşmasının metni gibi. Osmanlı'ya, Enver Paşa'ya dair fikirlerini pek çok yerde yineliyor. Günümüzde moda olan 'alternatif tarih' söylemlerine dair de pek çok cevap var. Çanakkale Savaşı, Lozan Anlaşması, 12 Adalar gibi konularda kasabalı kafasıyla konuşulmasının ne kadar tehlikeli olduğunun bir daha altını çiziyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün dehasının büyüklüğünü anlamak için okunmasında fayda olan bir kitap. Hem asker hem de devlet ve kanun adamı olarak Atatürk'ün değerini bir kez daha anlamamı sağladı.
  more
 • Laila
  January 1, 1970
  Önce yazardan başlayayım, daha önce hiç İlber Ortaylı kitabı okumadıysanız anlatım ve dili kullanma şekli size farklı gelecektir. Önceki eserlerinde dağınık anlatımlar yüzünden saç baş yolacak hale girdiğim olurdu, fakat bu eser gerek yapılan kategorilendirme gerekse içeriğin düzenlenmesi bağlamında bir editörel başarı diyebilirim. Bu bağlamda Kronik Kitap harika bir iş başarmış! Kitabın adına bakarak bir Atatürk biyografisi bulacağınızı düşünüyorsanız peşinen söyleyeyim aldanırsınız. Bu kitap A Önce yazardan başlayayım, daha önce hiç İlber Ortaylı kitabı okumadıysanız anlatım ve dili kullanma şekli size farklı gelecektir. Önceki eserlerinde dağınık anlatımlar yüzünden saç baş yolacak hale girdiğim olurdu, fakat bu eser gerek yapılan kategorilendirme gerekse içeriğin düzenlenmesi bağlamında bir editörel başarı diyebilirim. Bu bağlamda Kronik Kitap harika bir iş başarmış! Kitabın adına bakarak bir Atatürk biyografisi bulacağınızı düşünüyorsanız peşinen söyleyeyim aldanırsınız. Bu kitap Atatürk'ün şahsında bir Türkiye biyografisi aslında. Hoca çoğu hususta hem nalına hem mıhına vurmayı bilmiş. Tarih yazıcılığı ve tarihe mal olmuş insanlar hakkında fikir yürütürken neye göre hareket etmemiz gerektiğinin çerçevesini çizmiş. Bu bağlamda isim vermeden eleştirdiği bir kaç isme dair yazdıklarıysa çok yerinde ve haklı sözlemler. Kitap içeriğinde verdiği bir kaç referansı ayrıca okuma ihtiyacı hissettim ve bol bol postit kullandım. İlk müsaitte notlarımı temize çekerim diye umuyorum. Son olarak: Atatürk üzerinden siyaset yapmaya çalışan ya da dar bir çerçeveden ona bakanlara bu kitabı hediye etmenizi, Atatürk'ün önderliğinde bu günlere gelen ülkemizin dünü, bugünü ve yarını hakkında bu kitaptan sonra daha derin düşüneceğinizi söyleyip kaçıyorum. Not: Nutuk okumayı da unutmayın!
  more
 • Murat Gonul
  January 1, 1970
  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hayatını içinde bulunduğu dönemi irdeleyerek, kapsamlı analizlerle anlatan güzel bir kitap. Ulu Önderimizin hayatını bir defa da Ortaylı’nın kaleminden izliyoruz. Bence okunması gereken bir kitap. “Büyük adamların pek azı böyledir; ama daha azı vefatlarından sonra dahi özlenir...Bizim özlediğimiz gibi...”
  more
 • Graf Emir von Wrangel
  January 1, 1970
  Bilgilerin tazelenmesi adına güzel bir kitap. Herkese tavsiye ederim.
 • Ayşe Karabacak
  January 1, 1970
  Mutlaka her Türk vatandaşın, özellikle yeni nesil çocuklarımızın okuması gereken, Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemini anlatan bir eser.•Osmanlı’nın çöküş döneminden itibaren imparatorluğun durumunu, yöneticilerini ve halkı en yalın diliyle aktarmış İlber Ortaylı.•Atatürk ve silah arkadaşları Rauf Orbay, Kazım Karabekir ve daha birçok önde gelen kahramanlarımızı, bir kez daha hayran kalarak, özlemle okudum.Objektif ve tüm doğruları yansıttığı için, tüm emekleri ve böy Mutlaka her Türk vatandaşın, özellikle yeni nesil çocuklarımızın okuması gereken, Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemini anlatan bir eser.•Osmanlı’nın çöküş döneminden itibaren imparatorluğun durumunu, yöneticilerini ve halkı en yalın diliyle aktarmış İlber Ortaylı.•Atatürk ve silah arkadaşları Rauf Orbay, Kazım Karabekir ve daha birçok önde gelen kahramanlarımızı, bir kez daha hayran kalarak, özlemle okudum.Objektif ve tüm doğruları yansıttığı için, tüm emekleri ve böyle değerli bir eser ortaya çıkardığı için İlber Ortaylı’ya teşekkür ederim.Kütüphanemin en değerli köşesinde olacak.Lütfen okuyun, okutun...
  more
 • Furkan
  January 1, 1970
  Muazzamdı! Türk’lerin son Mareşali’ni o büyük dehayı bizim neslin anlaması için başvurulacak ilk kitap olacaktır. Kitabın başka bir kalemde bulamayacağımız en büyük farkı ise İlber Hoca’nın engin birikimi sayesinde Gazi’nin yaşadığı dönemin şartlarını diğer ülkelerle de kıyaslayarak gerçekten objektif halde aktarmasıydı. Ülkedeki belli güruhun yaydığı iftaraya varan yorumlara(!) yer yer cevap vermesi ise hepimizin içinin yağlarını eritecek cinsten:) Minnettarız Hocam çok teşekkürler.
  more
 • Ayşenur
  January 1, 1970
  Mustafa Kemal Atatürk’ü merkez alarak, 1880’li kuşağı, dönemin subaylarını, olaylarını, dünyanın savaş dönemlerindeki durumlarını irdeliyor.
 • Korhan Kor
  January 1, 1970
  Herkesin okuması gereken referans bir kitap.
 • Burak
  January 1, 1970
  Osmanlının son dönemlerine de farklı bakış kazandıran, Atatürk ve yaptığı devrimlerin anlatıldığı, zaman zaman tekrarları fazla olsa da, güzel bir derleme kitap olmuş
 • Arzu D.
  January 1, 1970
  İlk olarak, genç kurmay sınıfının yüz akı olan Ata'nın nasıl bir askeri deha olduğunu izliyorsunuz. Keskin manevralarında bile ilerici tutumların olduğunu, onun yüzyılın en iyi liderlerinden olmasının haklı gerekçelerini kestiriyorsunuz.Bir lider olsa da onun da hata yaptığını hissediyorsunuz. Son on küsür yıla yakındır, belki daha da fazla süredir devam etmiş olan pek çok tartışmanın noktasının konduğu bir kitap olmuş.
  more
 • Ertuğrul
  January 1, 1970
  Kitabın arka kapağında “İlber Ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyor.” yazılı; ancak ben bunun tam olarak doğru olmadığı kanısındayım. Kitap Atatürk’ün yaşamının tüm yönlerini, etraflı ve ayrıntılı olarak ele almıyor. Arka kapağa bakmazsanız aslında böyle bir hedefi de olmadığı anlaşılıyor. Atatürk’ün yaşadığı dönem ve sonrasına ve hatta günümüze kadar uzanan bir zamanda Türkiye ve Avrupa coğrafyasına ilişkin olarak, Atatürk’ün h Kitabın arka kapağında “İlber Ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyor.” yazılı; ancak ben bunun tam olarak doğru olmadığı kanısındayım. Kitap Atatürk’ün yaşamının tüm yönlerini, etraflı ve ayrıntılı olarak ele almıyor. Arka kapağa bakmazsanız aslında böyle bir hedefi de olmadığı anlaşılıyor. Atatürk’ün yaşadığı dönem ve sonrasına ve hatta günümüze kadar uzanan bir zamanda Türkiye ve Avrupa coğrafyasına ilişkin olarak, Atatürk’ün hayatı, İstiklal Savaşı, Cumhuriyet’in kuruluşu ve Kemalist dönem ekseninde bir tarihçinin yorumları ve aktardığı bilgilerden oluşan uzun bir konuşma havasında denilebilir. Birçok yerde keşke burada bir dipnot olsaydı, kaynak verilseydi veya keşke şu husus bu kadar üstü kapalı geçilmeseydi diye düşündüğüm oldu.Akıcı bir üslupla yazılmış, kolay okunuyor. İlgiyle, altını çizerek okudum. Siyasi, askeri, iktisadi, sosyal, birçok açıdan, çok yönlü, mukayeseli ve geniş bir bakış açısıyla oluşturulmuş tespit ve değerlendirmeler içeriyor. Dünü daha iyi anlamaya, bugüne ve yarına ilişkin daha isabetli tahliller yapmaya yarar sağlayabilir. Okunmaya ve saklanmaya değer bir eser olduğu kanısındayım.
  more
 • Cansu
  January 1, 1970
  Kaynakçası beni benden alan kitap. İçeriğinden ziyade kaynakçasından bahsetmemin sebebi kitabı alıp okuyunca göreceksiniz. Okuma yapılması gereken yüzlerce kitap var insan iştahlanıyor. Araştırmacı kişiliklere ilaç gibi gelen kitap. İlber hocayı seviyoruz.
  more
 • Semih Doğan
  January 1, 1970
  Üniversiteye ilk girdiğim seneydi. Öğrenciler arasında kulaktan kulağa bir fısıltı yayılıyordu. Derse İlber Ortaylı gelecek, derse İlber Ortaylı gelecek... İyi ama kimdi bu İlber Ortaylı? Bu yaşıma kadar ismini neden hiç duymamıştım. Utandım. Kimseye söyleyemedim; ama İlber Ortaylı'nın dersine girerken İlber Ortaylı'yı tanımıyordum. Ah şimdi olsa nasıl koşa koşa girerim dersine bir bilseniz...Neyse, İlber Hoca, senede bir kere üniversiteye ders vermeye gelip binlerce öğrenci karşısında konferans Üniversiteye ilk girdiğim seneydi. Öğrenciler arasında kulaktan kulağa bir fısıltı yayılıyordu. Derse İlber Ortaylı gelecek, derse İlber Ortaylı gelecek... İyi ama kimdi bu İlber Ortaylı? Bu yaşıma kadar ismini neden hiç duymamıştım. Utandım. Kimseye söyleyemedim; ama İlber Ortaylı'nın dersine girerken İlber Ortaylı'yı tanımıyordum. Ah şimdi olsa nasıl koşa koşa girerim dersine bir bilseniz...Neyse, İlber Hoca, senede bir kere üniversiteye ders vermeye gelip binlerce öğrenci karşısında konferans şeklinde ders anlatır. Dersimize ilk girdiği gün tam iki saat boyunca "mühendis" kelimesinin "engineer" kelimesinden çok daha kapsamlı ve kullanışlı olduğunu anlattı. Bambaşka bir tarzı var tabii. Sadece "mühendis" kelimesi üzerinden oldukça detaylı bir ders vermişti...İlber Hoca tarafından Mustafa Kemal Atatürk anlatımını okumak veya dinlemek, her ikisini de seven okurlar veya dinleyiciler için kuşkusuz bulunmaz bir nimet. Bu kitabı da elime aldığımda benzer hisler içerisine girdim ve her kelimesini dikkatle okudum. Uzun bir zaman diliminde sindire sindire okudum. Aslında tarihi hiç sevmem. Tarihin tarihte bırakılması gerektiğini düşünenlerdenim. Zira geçmişe takılı kalan hiçbir millet geleceğe umutla adım atamaz. Geçmişte kalan kişi Atatürk de olsa Fatih Sultan Mehmet de olsa artık onların ötesine geçip modern dünyaya ayak uydurmak gerekir diye düşünüyorum.Kitap birçok okurun beklentisini karşılamamış. Benim beklentimi karşıladı. Çünkü büyük bir beklenti içerisine girmeden okudum. Nasıl bir beklenti olabilir ki zaten? Atatürk'ü de tarihi de az çok hepimiz biliyoruz. İlber Ortaylı'nın vereceği bilgilerle bizi şaşırtmasını beklemek yazara haksızlık olur.Her şeyden önce günümüz şartlarında böyle bir kitaba ihtiyaç var mıydı? Vardı. Siyasi propagandalar sonucu itibarsızlaştırılmaya çalışılan Atatürk ile ilgili böyle bir kitabın böyle bir dönemde basılması takdire şayandır, kabul edelim. İlber Hoca da görsel veya yazılı basın organlarında çıkan türlü iddialar ve ithamlara tek tek cevap vermeye çalışmış kitabın içerisinde. Bana sorarsanız bu şekilde cevap verme gayretine girişmesine hiç gerek yoktu hocanın. Zira günlük iddialara cevap verilerek kitabın içerisinde yer alan konuların evrensellik arz etmesi engellenmiş. Mesela bu kitabı 10 sene sonra okuyacak olan okurlar, neden İlber Ortaylı şimdi bu konudan bahsetti ki diye kendilerine soracaklardır. Bunlara gerek yoktu; fakat dediğim gibi türlü iddialara ve ağır ithamlara böylesine nitelikli bir dille cevap vermek de karşı çıkamayacağım bir durum.Atatürk ve din konusu ülkemizde sürekli tartışma konusu yapılan bir konu. Hiçbir zaman da bitecek gibi durmuyor. İlber Ortaylı'nın bu konuda: "Bireyin dindarlık derecesi tespit edilemez. Yalnız şurası açıktır ki Atatürk dine karşı olacak, pozitivizm uygulayacak diye beklemek gülünç olurdu. Tutun ki daha muhafazakar biri olsaydı; zannediyor muyuz ki her yerde tekkeler besleyecek, her gün bir yerde cami yaptıracaktı? Bu her iki halde söz konusu değildi." diyerek bana göre kapıyı kapatmıştır.Kitapta hoşuma giden bir başka durum ise, İlber Ortaylı'nın sırf Atatürk'ü övmek için Osmanlı'yı ve Osmanlı padişahlarını yerme gafletine düşmemiş olmasıydı. İncelememi İlber Ortaylı'nın bu konudaki en beğendiğim paragrafı ile sonlandırıyorum. Gerçekten bu paragrafı anlarsak ve geçmişimizle hesaplaşma derdine düşmezsek aydınlık bir geleceğe adım atabililriz:"Osmanlı İmparatorluğu da Türklerin imparatorluğudur, bu cumhuriyet de Türklerin cumhuriyetidir. Onu kuran monarkları, başbuğları, mareşalleri unutmayız, biz unutsak bile zaten başkaları menfi veya müspet olarak bu tarihî şahsiyetleri kurcalar. Bu cumhuriyeti kuran kumandanları da unutamayız.Bu vakayı kabul etmek insanın hem tarih yorumunu rahatlatır hem de politikasının ne olacağını daha iyi gösterir."
  more
 • Levent Mollamustafaoglu
  January 1, 1970
  İlber Ortaylı'nın bu kitabı, standart Atatürk biyografilerinden oldukça farklı. İlber hoca, televizyon söyleşilerindeki tarzını kitaba taşımış sanki.Kitap belli bir düzen içinde Türkiye'nin kurucusunun hayatını hamasetten uzak bir üslupla anlatırken arada dipnotlarla ya da bir bölümün son paragrafına sıkıştırdığı bir cümleyle daha önce hiç duymadığınız bir bilgi atıyor önünüze ve insan hemen not alıp sonra gidip araştırma gereksinimi duyuyor anında. Bunu yaparken de son zamanlarda yazılı ve görs İlber Ortaylı'nın bu kitabı, standart Atatürk biyografilerinden oldukça farklı. İlber hoca, televizyon söyleşilerindeki tarzını kitaba taşımış sanki.Kitap belli bir düzen içinde Türkiye'nin kurucusunun hayatını hamasetten uzak bir üslupla anlatırken arada dipnotlarla ya da bir bölümün son paragrafına sıkıştırdığı bir cümleyle daha önce hiç duymadığınız bir bilgi atıyor önünüze ve insan hemen not alıp sonra gidip araştırma gereksinimi duyuyor anında. Bunu yaparken de son zamanlarda yazılı ve görsel basında ortaya çıkıp doğru dürüst tarih bilmedikleri halde sırf ülkenin kurucu kadrolarına hakaret etmek için ortaya gülünç iddialar atan "cahillerle" de dalga geçmeyi ihmal etmiyor, televizyondakinden daha ılımlı bir ifade kullansa da. Bir örnek vereyim: " 'Harf devrimi yaptık, Osmanlıcayı öldürdük' gibi sloganların anlamı yoktur. Çünkü bunlar zaten çok kimsenin bilemeyeceği, kullanamayacağı bir jargondu, ama hiç şüphesiz o kültürün ve dilin zenginliğidir. Yaşatılması için yapılacak tek şey vardır, sızlanmayı bırakıp hiç değilse ilgili uzmanların ötesinde, herkesin değil ama ilgilenenlerin okuyup öğrenmesi çalışması gerekir."Kronik Kitap özenli bir baskıyla sunuyor kitabı, arkada da İlber hocanın zengin kaynakçası var. Bu kitabı bir atlama taşı olarak kullanarak Gazi Mustafa Kemal hakkındaki bilgilerini genişletmek isteyenler için şiddetle tavsiye ederim.
  more
 • Anıl Gürkan
  January 1, 1970
  Beklediğimin aksine Mustafa Kemal Atatürk'ten ziyade Mustafa'dan Mustafa Kemal'e ve oradan da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e uzanan süreçte Türkiye ve Gazi'nin etrafında gelişen olaylar üzerinden ilerleyen bir kitaptı. En azından kitabın yüzde 70'ine tekabül edebilecek kısmının bu düzlemde işlendiğini söyleyebilirim. Yine de buradan olumsuz bir anlam çıkardığım anlaşılmasın. Milli Mücadele yıllarından genç Cumhuriyet'in ilk yıllarına, sosyal ve ekonomik devrimlere, Atatürk'ün asker ve devrimci bir Beklediğimin aksine Mustafa Kemal Atatürk'ten ziyade Mustafa'dan Mustafa Kemal'e ve oradan da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e uzanan süreçte Türkiye ve Gazi'nin etrafında gelişen olaylar üzerinden ilerleyen bir kitaptı. En azından kitabın yüzde 70'ine tekabül edebilecek kısmının bu düzlemde işlendiğini söyleyebilirim. Yine de buradan olumsuz bir anlam çıkardığım anlaşılmasın. Milli Mücadele yıllarından genç Cumhuriyet'in ilk yıllarına, sosyal ve ekonomik devrimlere, Atatürk'ün asker ve devrimci bir devlet adamı sıfatlarının yanı sıra insan yönüne dair gerçekleri Ortaylı'nın kaleminden okumak keyif verdi. Özellikle Atatürk'ün ve onun devrimlerinin toplum nezdindeki değerini tahfif etmenin adeta moda olduğu şu günlerde Misak-ı Milli sınırları, Lozan Antlaşması, harf inkılabı ve dedelerin mezar taşlarının okunamaması sorunsalı(!) gibi mesnetsiz ve hakikâtten uzak daha pek çok tartışmayı(!) kendine has üslubuyla, tarihi verilere dayanarak yorumlamış olması çok değerli.480 sayfalık eser su gibi aktı. Söz konusu vatan olunca gerisini teferruat kabul eden ama o vatanın tarihi hakkında okuyup bilgi edinmek söz konusu olduğundaysa her daim geri duran, tarih okumayı "sıkıcı" olarak niteleyenlerin dahi burun kıvıramayacağı sadelikte ve akıcılıkta bir kitap.
  more
 • Pinar
  January 1, 1970
  Şimdiye kadar okuduğum en iyi İlber Ortaylı kitabı diyeceğim, sadece dört kitabını okuduğum ortaya çıkacak :) Atatürk, hayatı ve kurtuluş savaşımız ile ilgili de okuduğum en iyi kitaplardan biri. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, yaşadığı dönemi, Balkan Savaşlarından günümüze ve Cumhuriyeti anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap.Bu kitap çeşitli güncel tartışmalara verdiği cevaplarla yüreğinizin yağını eriten, zaman zaman gözleriniz dolarak okuduğunuz, içinde bazı konuların altını kalın çiz Şimdiye kadar okuduğum en iyi İlber Ortaylı kitabı diyeceğim, sadece dört kitabını okuduğum ortaya çıkacak :) Atatürk, hayatı ve kurtuluş savaşımız ile ilgili de okuduğum en iyi kitaplardan biri. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, yaşadığı dönemi, Balkan Savaşlarından günümüze ve Cumhuriyeti anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap.Bu kitap çeşitli güncel tartışmalara verdiği cevaplarla yüreğinizin yağını eriten, zaman zaman gözleriniz dolarak okuduğunuz, içinde bazı konuların altını kalın çizmeye çalışmaktan olduğunu düşündüğüm tekrarlar olsa da kesinlikle okuyucuyu sıkmayan bir kitap. İçindeki fotoğraflar da çok güzeldi (bir iki fotoğrafta altında yazan kişilerde kayma vs olmuş, sanırım kesildiği için).Kendi adıma kitabın zamanlaması bana çok doğru geldi. Okumaktan büyük keyif aldım. Sonu konusunda biraz içim buruk kaldıysa da, kitabın sonunun henüz yazılmadığını düşünüyorum.
  more
 • Fahrettin Perçin
  January 1, 1970
  İlber Ortaylı'nın bilgi birikimine ve bu bilgiyi analiz etme yetisine inanılmaz bir saygım var. Çok önemli bir tarihçimiz. Ancak sıradan halka bu bilgileri maalesef ki anlatamıyor. Bu kitabı büyük bir hevesle aldım. Ortaylı'nın gözüyle o dönemin tarihini okumak istedim. Beklediğim gibi de sadece Atatürk biyografisi değil, 1850-1945 arasını anlatan bir dönem kitabıydı. Ancak daha ilk 100 sayfada kitabı defalarca yarıda bıraktım. Çünkü İlber Ortaylı bir konuyu ele aldığı zaman öyle bir detayı önün İlber Ortaylı'nın bilgi birikimine ve bu bilgiyi analiz etme yetisine inanılmaz bir saygım var. Çok önemli bir tarihçimiz. Ancak sıradan halka bu bilgileri maalesef ki anlatamıyor. Bu kitabı büyük bir hevesle aldım. Ortaylı'nın gözüyle o dönemin tarihini okumak istedim. Beklediğim gibi de sadece Atatürk biyografisi değil, 1850-1945 arasını anlatan bir dönem kitabıydı. Ancak daha ilk 100 sayfada kitabı defalarca yarıda bıraktım. Çünkü İlber Ortaylı bir konuyu ele aldığı zaman öyle bir detayı önünüze seriyor ki, birkaç sayfa sonra konu komple dağılıyor. Şahsen bu detayları eleştirel bir gözle inceleyebilecek bir tarih bilgisine sahip olmadığım için de Ortaylı için sıradan olan bu anlatım şekline yetişmekte çok güçlük çektim. En sonunda kendimi zorlayarak kitabı bitirebildim...
  more
 • Ozcan Akbaba
  January 1, 1970
  İlber hoca sevdiğim, dinlemekten ve okumaktan keyif aldığım bir tarihçi. Bu kitabın tanıtımı yapılırken fark ettim ki ilköğetim ve lise eğitimimin ardından hiç Atatürk ile ilgili bir kitap okumamışım. Büyük beklenti ile aldım kitabı ancak okurken hayal kırıklığına uğradım. Konuları çok basit geçen, kısacık özetler halinde etliye sütlüye dokunmayan bir kitap çıkmış ortaya. Bu kitabın benim için artısı kendimdeki Atatürk okuması eksikliğini farketmem oldu. Kendime bir kaç Atatürk kitabı daha buldu İlber hoca sevdiğim, dinlemekten ve okumaktan keyif aldığım bir tarihçi. Bu kitabın tanıtımı yapılırken fark ettim ki ilköğetim ve lise eğitimimin ardından hiç Atatürk ile ilgili bir kitap okumamışım. Büyük beklenti ile aldım kitabı ancak okurken hayal kırıklığına uğradım. Konuları çok basit geçen, kısacık özetler halinde etliye sütlüye dokunmayan bir kitap çıkmış ortaya. Bu kitabın benim için artısı kendimdeki Atatürk okuması eksikliğini farketmem oldu. Kendime bir kaç Atatürk kitabı daha buldum. Onlar umarım beklentimi karşılar.
  more
 • Sinan
  January 1, 1970
  Tarih nasıl bilim olur? Eğer bu sorunun cevabını arıyorsanız, lütfen İlber Ortaylı’nın bu kitabını okuyun. Yaşanılan tarihi ülkeler açısından eş zamanlı bütüncül değerlendirebilmek, o ana kadar ki geçmişe ait sosyokültürel, ekonomik, entelektüel vasıfları tüm kavimler açısından ele alarak senteze varabilmek... Bu kitap olağanüstü ve her gencin okuması gerek. LÜTFEN DİKKATLE VE ÜZERİNDE HASSASİYETLE DÜŞÜNEREK OKUYUN, OKUNMASI İÇİN PROPOGANDA YAPIN!
  more
 • Erdi
  January 1, 1970
  Kitap, dönemin tarihini betimlemesi açısından oldukça yeterli. Fakat kitabı aldığımda ilk olarak sağlam bir biyografi beklentim vardı. Bu isteğim maalesef tamamen karşılanmadı. Kitapta sadece Atatürk'e odaklanılması yerine diğer şahsiyetlere de geniş yer verilmiş. Sanki bir inkılap tarihi kitabının daraltılmış hali gibi. Her şeye rağmen İlber hocanın dönemin siyasal konjonktürünü çoklu bakış açısıyla değerlendirmesi enfes !
  more
 • Orcun Seyrek
  January 1, 1970
  Bu kitap sadece dünyanın en büyük lideri Atatürk’ün hayat hikayesini anlatmıyor. İlk kısımlar her ne kadar ufak bir yaşam hikayesi ile başlasa da daha sonraki kısımlarda trablusgarp savaşından başlayıp, balkan ve diğer tüm yaşanan savaşların tarihçesi, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminindeki olayları harika bir dille anlatmış hocamız. Bu kadar zorlu süreçte Atatürk ne yapmış diye düşünenlerin kesinlikle okuması ve anlaması için de araştırma yapması gerektiğini düşünüyorum.
  more
 • Hande Karabatak Binns
  January 1, 1970
  Ilber Ortayli bu kitabi sanirim son yillarda yasanan Ataturk ve donemi dusmanligina karsi toptan bri cevap olarak yazmis! Cunku kitabin pek cok yerinde bu tur saldirilara atiflar ve cevaplar var. Bu anlamda hosuma gitti. Ancak her zamanki gibi dusuk ve uzun cumleler var. Ayrica editor'unde dikkatinden kacan pek cok imla hatasi soz konusu. Ataturk hakkinda bir kitap yaziliyorsa, azami dikkati hak ettigini dusunuyorum. Kronik yayinlar bu not size.
  more
 • Bülent Sayar
  January 1, 1970
  Kitap bir dehanın bir milleti bir yıkıntıdan tekrar bağımsız ve kendi başına ayakta durabilen bir duruma nasıl getirdiğini anlatıyor. Kitabı okurken İlber Ortaylı’nın bir söyleşisinin kitaba döküldüğü düşüncesi oluşuyor, diğer taraftan da bir çok tarih arasında geçişler ve geri dönüşler görülüyor. Bu sebeple okumakta zorlanıyorsunuz. İnsanlar ülkenin bulunduğu durumdan sıkıldıkça Atatürk’e dönüp onu okumaya ve araştırmaya devam edecektir.
  more
 • Tolga
  January 1, 1970
  Kitabın adına ve kapağına bakınca bir Atatürk biyografisi okuyacağınızı düşünebilirsiniz ama içerik pek öyle değil. Atatürk’ün doğduğu dönemden başlayarak bir tarih sohbeti gibi düşünülebilir. Yani konu açısından oldukça çeşitli bir içerik mevcut kitapta. Dil anlaşılır ve sade. İnsan bir kez daha iyi ki Atatürk gelmiş bu topraklara demeden edemiyor.
  more
 • Sinan Berber
  January 1, 1970
  Çağımızın önemli tarihçilerinden İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatına günümüzün karalama kampanyaları ve unutturma çabalarına karşı ilaç gibi gelecek bir ışık tutmuş. Onu anlamayı ve yaşatmayı kolaylaştırmıştır. Mutlaka okunması gereken bir kitap
  more
Write a review