Bookshelf
Object Lessons is a series of short, beautifully designed books about the hidden lives of ordinary things.Every shelf is different and every bookshelf tells a different story. One bookshelf can creak with character in a bohemian coffee shop and another can groan with gravitas in the Library of Congress. Writer and historian Lydia Pyne finds bookshelves to be holders not just of books but of so many other things: values, vibes, and verbs that can be contained and displayed in the buildings and rooms of contemporary human existence. With a shrewd eye toward this particular moment in the history of books, Pyne takes the reader on a tour of the bookshelf that leads critically to this juncture: amid rumors of the death of book culture, why is the life of the bookshelf in full bloom?Object Lessons is published in partnership with an essay series in the The Atlantic.

Bookshelf Details

TitleBookshelf
Author
LanguageEnglish
ReleaseJan 28th, 2016
PublisherBloomsbury Academic
ISBN-139781501307324
Rating
GenreNonfiction, Writing, Books About Books, History, Essays

Bookshelf Review

 • Mind the Book
  January 1, 1970
  "It's almost as if a person's bookshelf is a Jungian personality test or a Rorschach inkblot; the books and not-books a person puts on their shelves become a declaration of identity."Essän ekar en aning av Barthes och Bourdieu, men innehåller inte tillräckligt mycket sociologi eller psykologi. Blir uttråkad av den kulturhistoriska wikipediagenomgången av boksamlingar genom tiderna.Böcker om böcker är en svår genre. Önskar att jag plockat upp en 'object lesson'-essä om något jag har mindre förkun "It's almost as if a person's bookshelf is a Jungian personality test or a Rorschach inkblot; the books and not-books a person puts on their shelves become a declaration of identity."Essän ekar en aning av Barthes och Bourdieu, men innehåller inte tillräckligt mycket sociologi eller psykologi. Blir uttråkad av den kulturhistoriska wikipediagenomgången av boksamlingar genom tiderna.Böcker om böcker är en svår genre. Önskar att jag plockat upp en 'object lesson'-essä om något jag har mindre förkunskaper om än bokhyllor, t.ex. Containern, Cigarettändaren, Kylskåpet eller varför inte Tystnaden.
  more
 • Christine
  January 1, 1970
  Nice little history, and Pyne makes an intersting connection between ebooks and chained books that I hadn't thought about (though note Amazon now lets a person use five devices). I do wish she had included a bit about shelving on places like GR though.
  more
 • Burak Uzun
  January 1, 1970
  Ortaçağ'ın kitapları raflara zincirli kitaplıklarından günümüzün dijital kütüphanelerine kadar değinen hoş bir kitaptı.
 • Laura Hoffman Brauman
  January 1, 1970
  This one was perfection for me, although I understand that it may not be everyone's cup of tea. This is one edition of a new series from Bloomsbury called "Object Lessons" that explores the cultural and social significance, along with the history of various items or concepts. Bookshelf was my first dip into the series and I'm looking forward to reading more. This slim volume looked at bookshelves through time -- how they came to be, what we associate with them, what they signify, how libraries u This one was perfection for me, although I understand that it may not be everyone's cup of tea. This is one edition of a new series from Bloomsbury called "Object Lessons" that explores the cultural and social significance, along with the history of various items or concepts. Bookshelf was my first dip into the series and I'm looking forward to reading more. This slim volume looked at bookshelves through time -- how they came to be, what we associate with them, what they signify, how libraries use, and more. It was a great cross between history and cultural studies that I thoroughly enjoyed.
  more
 • Amy
  January 1, 1970
  A great little book, especially for book lovers! Although I think about the cultural history of books all the time in my own research, I've rarely considered the shelves those texts live upon until picking up this book. Now I can't stop thinking about the history behind all the bookshelves I encounter!
  more
 • Simge Ünlü
  January 1, 1970
  Eğer kitaplıklara takıntılı değilseniz sizi sıkacak bir kitap olabilir.Ben biraz takıntılıyım,her gittiğim yerde ilk incelediğim şey kitaplıklardır.O yüzden severek okudum bu kurgu dışı kitabı.5 ana başlıktan oluşuyordu,bazı kısımlar ee bu niye anlatılıyor hissiyatı verse de çoğunu severek okudum,hatta daha ayrıntılı anlatılsaydı keşke dedim.
  more
 • R
  January 1, 1970
  I have a feeling that other books in this series are better. I enjoyed it, but had a lot of questions at the end about people and books she only briefly touches upon. The text really meandered. Pyne also inserts herself into the text liberally, which seems self-indulgent, and also pointless (as it doesn't make the text any more interesting, really). I'm being very critical mainly because it didn't live up to my expectations (given how great the idea for the series is, the high recommendations th I have a feeling that other books in this series are better. I enjoyed it, but had a lot of questions at the end about people and books she only briefly touches upon. The text really meandered. Pyne also inserts herself into the text liberally, which seems self-indulgent, and also pointless (as it doesn't make the text any more interesting, really). I'm being very critical mainly because it didn't live up to my expectations (given how great the idea for the series is, the high recommendations the series was given, and how beautiful the physical book is). Anyway, it is better than I am actually describing, and some ideas will stick with me for a while.
  more
 • Sarah Buchmann
  January 1, 1970
  Love books? Ever considered the shelves they're spending their lifetime on? Well, it's about time to and well worth it. Booklovers' complementary literature.
 • Onur Daylan
  January 1, 1970
  Büyük bir şevkle aldım fakat beğendiğimi söyleyemeceğim.Kültür tarihi kitaplarında konu içinde akış arıyorum ve bu akışın da keyif verici olmasını bekliyorum.Bu kitapta aksayan bir yan var. Tarihi geçişler az olduğu gibi dar bir perspektife sığdırılmış. Babaannem kütüphaneci idi, ben lise yıllarımda okulun kütüphanesini düzenleyip kayıt altına aldım, konuyla ilgiliyim ve biraz da bilgiliyim. Kitaplığın sadece fiziki haline (o da üstünkörü yapılmış) odaklanılmış ve ağırlıkla Amerika kıtası temel Büyük bir şevkle aldım fakat beğendiğimi söyleyemeceğim.Kültür tarihi kitaplarında konu içinde akış arıyorum ve bu akışın da keyif verici olmasını bekliyorum.Bu kitapta aksayan bir yan var. Tarihi geçişler az olduğu gibi dar bir perspektife sığdırılmış. Babaannem kütüphaneci idi, ben lise yıllarımda okulun kütüphanesini düzenleyip kayıt altına aldım, konuyla ilgiliyim ve biraz da bilgiliyim. Kitaplığın sadece fiziki haline (o da üstünkörü yapılmış) odaklanılmış ve ağırlıkla Amerika kıtası temel alınmış. Cicero ile başlayan akış maalesef tekliyor, okuma keyfi de. Çokça tekrar cümleleri olması da ayrı bir can sıkıntısı.Ümid Gurbanov son dönemlerde sosyal medyada çok iyi çevirilerle adından söz ettiren bir çevirmen. İlk çeviri kitabı olduğunu düşünüyorum, hatalı veya kötü diyemem ama eski çeviri tarzını devam ettirmiş bu çeviride; kitabın akışı ile video görsel akışı farklı oluyor, burada biraz daha tutuk bir çeviri yaptığı hissine kapıldım.Türkçeleştirilmiş (ki Fahrenheit 451 eserle aynı yayınevinden çıkma!) eserlerde Türk yayınevlerine atıf yapılmasını beklerdim; bu yapılmamış. Bahsedilen eserlerin hepsi oldukça yetkin çevirmenlerimizce Türkçeleştirildi, bunların yapılması yerine İngilizce eserden çeviride ısrar bende editöryal okumanın gözardı edildiği şüphesi doğuruyor.Bennet Ailesi’ne vurgu yapılan paragrafta “Bennet Bey” ve “Bennet Hanım” tercihinde özel bir amaç yoksa (ki ben bulamadım) bunu akışta sırıtan bir metne dönüştüğü kanaatindeyim. “Bay ve Bayan Bennet”in yabancı topluma mensup bir aileden bahsedildiği vurgusunu daha iyi taşıdığını düşünüyorum.İthaki’nin kurgudışı yeni serisi Minima’nın ilk eseri keyif vermedi. Umarım dizinin diğer eserleri bu olumsuz yargıyı aşabilecek şekildedirler.
  more
 • İsmail Kaplan
  January 1, 1970
  Kitaplıkların hikâyesi ile kitabın ve insanın hikâyesi nerede, nasıl kesişiyor? Yayınevinin de belirttiği üzere "ince şeylerin hatırını gözeten" bir kitap.
 • Tansel Diplikaya
  January 1, 1970
  Konu başlığı ve içeriğindeki vaad ettiği bilgiler ilgimi çekmişti, Kayıp Rıhtım’ın incelemesine 1 rağmen bir şans vermek istedim ama vermesem de olurmuş. Romalı şair Cicero ile başlayıp oradan zincirli kütüphanelere oradan hereketli ve modern kütüphanelere geçiyor, biraz kütüphane mimarisinden bahsedip modern çağda kişisel kütüphanelerin psikolij etkisine girer gibi yapıp aynı şeyleri tekar ediyor. Genelde küçük bilgieri gereksiz uzatarak ve tekrar ederek pek iyi olmayan bil dille anlatmış yazar Konu başlığı ve içeriğindeki vaad ettiği bilgiler ilgimi çekmişti, Kayıp Rıhtım’ın incelemesine 1 rağmen bir şans vermek istedim ama vermesem de olurmuş. Romalı şair Cicero ile başlayıp oradan zincirli kütüphanelere oradan hereketli ve modern kütüphanelere geçiyor, biraz kütüphane mimarisinden bahsedip modern çağda kişisel kütüphanelerin psikolij etkisine girer gibi yapıp aynı şeyleri tekar ediyor. Genelde küçük bilgieri gereksiz uzatarak ve tekrar ederek pek iyi olmayan bil dille anlatmış yazar.Son zamanlarda okuduğum en kötü ve gereksiz kitaptı diyebilirim.
  more
 • Gary Wright
  January 1, 1970
  Totally ironic that a book that ponders the future of physical printed books would leave their final edits so riff with typos and mis-spellings. Page 56 alone had more than 13 errors in it's one paragraph alone. "Fixed" was spelled "fixt", "stepped" is "stept", "helped" is "helpt." Three "are" words are simply left as "ar" and two examples of "have" are "hav." Did they type with with a broken "e" key?That aside, I rated this as liking it because the content is just wonderful. Looking to read mor Totally ironic that a book that ponders the future of physical printed books would leave their final edits so riff with typos and mis-spellings. Page 56 alone had more than 13 errors in it's one paragraph alone. "Fixed" was spelled "fixt", "stepped" is "stept", "helped" is "helpt." Three "are" words are simply left as "ar" and two examples of "have" are "hav." Did they type with with a broken "e" key?That aside, I rated this as liking it because the content is just wonderful. Looking to read more of the Object Lessons titles because of their snappy little backpocket size & study of "the hidden lives of ordinary things."
  more
 • Mason Jones
  January 1, 1970
  This slim book is part of the "Object Lessons" series of books about...objects. This one of course is about bookshelves. I found the idea intriguing, and it's a cute little book, but it was only partially satisfying. It was fairly enjoyable and a brief read, but I felt as though it only slightly touched on the most potentially interesting topics and repeated things in a rambling sort of way. In some ways I thought perhaps the author had trouble stretching the subject to full length, yet could ha This slim book is part of the "Object Lessons" series of books about...objects. This one of course is about bookshelves. I found the idea intriguing, and it's a cute little book, but it was only partially satisfying. It was fairly enjoyable and a brief read, but I felt as though it only slightly touched on the most potentially interesting topics and repeated things in a rambling sort of way. In some ways I thought perhaps the author had trouble stretching the subject to full length, yet could have gone deeper into areas like historical shelves, various designs and the reasons behind them, and more. Still, it's an esoteric topic that one doesn't get the chance to read about very often!
  more
 • Avşar
  January 1, 1970
  As the author jumped from subject to subject for no apparent reason, my mind did the same but jumped from question to question. Why is she telling this? How are these two issues interconnected? Why are we suddenly talking about digital piracy? At a certain point, my mind got confused, stopped asking questions and shut itself up after giving my hands the order to do the same with the book.
  more
 • Sherry
  January 1, 1970
  I am a confessed book nerd and loved this meditation on the bookshelf.
 • Rae
  January 1, 1970
  The social and cultural significance of all kinds of bookshelves. Enjoyable."Object Lessons" series.
 • Madi Files
  January 1, 1970
  the parts that were interesting were really great, it was tedious at times
 • Carrie
  January 1, 1970
  4.5 I forget how I stumbled upon this clever miniseries of books from Bloomsbury Press called ObjectLessons, but I'm glad I did. It is like the Tedtalk of nouns in book form. Titles include: Glass, Tree, Hotel, Bread, Silence and many intriguing more. This particular edition is about bookshelves and examines their cultural significance, their history, some of their unique features and unknown trivia. Subcategories within this include a medieval chained library (Hereford, England), the Donkey Mob 4.5 I forget how I stumbled upon this clever miniseries of books from Bloomsbury Press called ObjectLessons, but I'm glad I did. It is like the Tedtalk of nouns in book form. Titles include: Glass, Tree, Hotel, Bread, Silence and many intriguing more. This particular edition is about bookshelves and examines their cultural significance, their history, some of their unique features and unknown trivia. Subcategories within this include a medieval chained library (Hereford, England), the Donkey Mobile Library in Ethiopia, the Franklin naval expedition to the Arctic in 1845 whose ships were outfitted with a total of 2,900 books for the use of the voyage, futuristic depictions of bookshelves (anachronistic) and the symbiotic relationship of NY Public Library's architecture its and iron shelving. One key lesson throughout is that form follows function. "Since form and function of a text determines how and where it is curated, every text is store on its shelf and encountered and read in ways that are consistent with its respective technology, history, and cultural symbolism. Text and shelf shape each other." (5) and "Social expectations and cultural needs shape how booksleves move from place to place or how books move from shelf to shelf...bookshelves exist as a series of relationships." and "Bookshelves act as the mediating object between a person and a book...." (52) and "The bookshelf leads a life of a curious cultural sign; it is a physical, tangible thing -- a combination of technology and craft -- as well as a symbol of one's worldview." (68) The the knowledge is a little esoteric, the well-written reflection, research and philosophical premise makes this a delight. Two parting quotes that anchor the beginning: "A room without books is a body without a soul" (Cicero) and the ending: "Books speak of other books and every story tells a story that has already been told." (Umberto Eco)
  more
 • Kate
  January 1, 1970
  A great read for anyone who loves books or libraries.
 • Sevki
  January 1, 1970
  3.5'tan 4 yıldız. Genel geçer bir kitaplık konsepti tarihçesi; günümüzden örnekler ve yorumlamalar da güzel harmanlanmış. Keyifliydi.
 • Tutankhamun18
  January 1, 1970
  Fun and quick to read little volume for booklovers! Somewhat disorganised in main idea at times; he jumps from fictional mention of bookshelf to another bookshelf in fiction. But in a way this shows the cultural reflection of bookshelves. This book wont take you long to read, but it will make you want to reorganise your bookshelves!
  more
 • Mark
  January 1, 1970
  http://www.slate.com/blogs/the_vault/...
Write a review